Sanluo Precision är en ledande kinesisk tillverkare och leverantör av precisions-CNC-tillverkning, med gedigen teknisk expertis för att leverera CNC-bearbetningstjänster på mikronnivå. Vi är specialiserade på bearbetning med hög precision och komplexa delar, och levererar skräddarsydda lösningar för avancerade sektorer inklusive flyg, precisionsinstrumentering, optisk utrustning och halvledarutrustning. Vi stöder skräddarsydd utveckling av komplicerade och svårbearbetade komponenter, som helt uppfyller de stränga prestandakraven från avancerad industriell tillverkning.
Författare: Senior Technical Manager, Sanluo Precision (Shenzhen)
Jag har samlat på mig nästan 9 års praktisk erfarenhet som specialiserat mig på precisionsaxelkomponenter och bearbetning av formkärnor. Varje arbetsdag granskar och bearbetar jag ritningar av schaktdelar som lämnats in av formtillverkare från hemlandet och utomlands. Långsiktig frontlinjekommunikation hjälper mig att till fullo förstå de verkliga smärtpunkterna hos mögelkunder när det gäller dimensionsstabilitet, koaxialitetskonsistens och yttätningsprestanda. Många risker med dolda ritningar kan identifieras i det tidiga granskningsskedet, vilket undviker omarbetning och leveransförseningar för efterföljande beställningar.
Från prototypprovbitar till massproduktion i stora partier, rimligt fixturschema, anpassning av skärparameter och produktionsmiljö med konstant temperatur är kärngarantierna för stabil detaljkvalitet. Vid hantering av mycket svåra arbetsstycken av axeltyp kommer vi att ge målinriktad tillverkningsförmåga till kundritningar, för att balansera tekniska krav och produktionsgenomförbarhet.
| dimensionell noggrannhet | OD | ID | T (C) | DP | SW |
| enhet:±/mm | 0.002 | 0.005 | 0.002 | 0.002 | 0.005 |
| Geometrisk noggrannhet | rundhet | koaxialitet | rakhet | cylindricitet | symmetri |
| enhet:±/mm | 0.002 | 0.005 | 0.002 | 0.008 | 0.008 |
| produktionskapacitet | 1~999999 st | 1~999999 st | 1~999999 st | 1~999999 st | 1~999999 st |
| produktionscykel | 3-20 dagar | 3-20 dagar | 3-20 dagar | 3-20 dagar | 3-20 dagar |
Vår fabrik uppnår strikt precision på mikronnivå genom standardiserade arbetsflöden. Vi levererar bearbetningsnoggrannhet upp till IT5-IT6-klass, med enskilda kritiska delar som når IT4-klass. Dimensionstoleransen är stabilt kontrollerad inom ±0,002–0,01 mm, medan geometriska toleranser såsom rundhet, cylindricitet, parallellitet och vinkelräthet är begränsade till under 0,003 mm. Ytråheten hos färdiga komponenter sträcker sig från Ra 0,2μm till Ra 0,8μm.
Vi använder högprecisionsbearbetningsutrustning med positioneringsnoggrannhet på 0,003 mm och upprepad positioneringsnoggrannhet på 0,002 mm, där spindelns utlopp kontrolleras under 0,002 mm. En verkstad med konstant temperatur upprätthåller 20±1℃ och 50±5% luftfuktighet för att eliminera termisk expansion och sammandragningsfel. Utrustad med Zeiss CMM med 0,001 mm detekteringsnoggrannhet, är varje parti av delar fullständigt inspekterad för att säkerställa konsekvent dimensionell stabilitet.
Som en professionell leverantör av precisionstjänster för CNC-tillverkning optimerar vi kontinuerligt kärnprocesser för ultraprecisionsscenarier, och löser flera industriflaskhalsar i högprecisionsbearbetning:
● Bearbetning av tunnväggiga komponenter: Stabilt bearbeta väggtjocklek från 0,5 mm till 2 mm. Använd symmetrisk skiktad skärning och optimerad klämstrategi för att kontrollera total deformation under 0,01 mm.
● Djuphålsbearbetning: Stöd bearbetning av djupa hål med L/D-förhållande över 10. Applicera djuphålsborrar och pistolborrar för att uppnå H7-hålstolerans och rakhet inom 0,05 mm per 100 mm.
● Smal axelbearbetning: För smala skaft med L/D-förhållande över 20, använd följestöd och mittstöd för att begränsa böjningsdeformation inom 0,02 mm per 100 mm.
● Ytbehandling med spegel: Enkristallsvarvning av diamantverktyg uppnår spegeleffekt med ytjämnhet Ra ≤ 0,05 μm, lämplig för högtätande och högprecisionsmatchande ytor.
● Mikro precisionsbearbetning: Stöd en minsta funktionsstorlek på 0,1 mm, inklusive mikrospår, mikrohål och mikrostegstrukturer för ultraprecisionsutrustning.
Vi implementerar strikt kvalitetsstyrning av hela processen. Alla nya produkter genomgår processverifiering på program, verktyg och fixturer innan massproduktion. Första artikelinspektionen är obligatorisk för att bekräfta processstabilitet. Fullständiga materialcertifikat, hårdhetstestrapporter och analysdokument för kemisk sammansättning tillhandahålls för varje parti av beställningar.
| Mekaniska specifikationer | X/Y/Z vandring: 320/280/300 mm Arbetsbordsstorlek: 450×350mm Max belastning: 200 kg Spindelkona: HSK-E32 |
| Bearbetningsprestanda | Spindelhastighet: 40000 rpm (elektrisk spindel) Snabb matningshastighet: 48/48/40m/min Skärmatningshastighet: 1-20 000 mm/min Verktygsmagasin Kapacitet: 15 skivor |
| Precisionsindex | Positioneringsnoggrannhet: ±0,002 mm Upprepad positioneringsnoggrannhet: ±0,001 mm Ytjämnhet: Ra≤0,1μm (aluminiumdelar) |
| Annan konfiguration | System: Makino Professional 6 Kontinuerlig effekt: 8,4kW Funktion: SGI.5 konturoptimering för slät yta och minimal segmentskillnad |
| Typisk tillämpning | Optiska delar, precisionsformkomponenter, halvledarmikrostrukturer och bearbetade delar med hög precision |
| Mekaniska specifikationer | X/Y/Z vandring: 500/400/330 mm Arbetsbord Storlek: 650×400mm Max belastning: 300 kg Spindelkona: BT30 |
| Bearbetningsprestanda | Standard spindelhastighet: 10000rpm, valfritt 24000rpm Snabb matningshastighet: 48/48/48m/min Skärmatningshastighet: 1-30 000 mm/min Verktygsmagasin: 14/21 revolververktyg |
| Precisionsindex | Positioneringsnoggrannhet: ±0,006 mm Upprepad positioneringsnoggrannhet: ±0,003 mm Borrnoggrannhet: ±0,01 mm (Φ10 mm hål) |
| Annan konfiguration | System: FANUC 31i-B Plus Spindeleffekt: 11kW / Kontinuerlig 3,7kW Funktion: AI termisk förskjutningskompensation, stöd L/D=30 djuphålsbearbetning |
| Typisk tillämpning | 3C elektroniska precisionsdelar, halvledarstrukturdelar och massbearbetade komponenter |
Detta projekt fokuserar på positioneringsaxlar i mässing med hög precision som används för sydostasien för plastsprutformar, som betjänar positionering av kärnhålrum och tätningsfunktioner för ändytorna. Kunden stod inför långvariga kvalitetsproblem med tidigare leverantörer, inklusive koaxialitet över 0,012 mm och defekta spegelytor, vilket resulterade i endast 72 % formsprutningsutbyte. Vi antog professionella precisions-CNC-tillverkningsprocesser för att helt lösa problem med batchinstabilitet.
Arbetsstycket är tillverkat av C3604 friskärande mässing med en total längd på 40 mm. Riktmärket för ytterdiametertoleransintervallet är 14.795–14.800 mm. De centrala tekniska svårigheterna ligger i tre strikta indikatorer: koaxialiteten mellan det inre hålet och den yttre cirkeln kontrollerad inom 0,005 mm, tätningsändytan som når spegelytan Ra≤0,02μm, och flerstegs dimensionell tolerans strikt begränsad inom ±0,003 mm intern kontrollstandard. Alla koaxialitetsavvikelser kommer att orsaka ojämn plastväggtjocklek, medan små verktygsmärken kommer att leda till materialspill och mögelfel.
Vi använde Tsugami dubbelspindelsvarv av schweizisk typ för engångsspännande helprocessproduktion, vilket undviker sekundära spännfel. Hela processen inkluderar borttagning av grovsvarvmarginal, riktmärke efterbehandling av diamantverktyg, finborrning av inre hål i steg, ytbehandling av enkristalldiamantspegel och automatisk ultraljudsrengöring. Vi har strikt segmenterat skärparametrar: grovsvarvning i hög hastighet för borttagning av material, finskärning med låg matning för kontroll av yttercirkelns rundhet, och mikroskärning utan matning för formning av spegelytorna, vilket ger noll polering av sekundära skador.
Batchproduktionen slutfördes under en 22℃-konstant temperaturmiljö med regelbunden spindelavloppskalibrering för att stabilisera bearbetningskonsistensen.
Provtagningstestdata visar att riktmärkets ytterdiameter är stabilt kontrollerad mellan 14,797 mm och 14,799 mm, koaxialiteten stabilt inom 0,0032 mm och spegelytans ojämnhet mellan Ra0,016-0,020 μm. Den första satsen på 3000 stycken uppnådde ett omfattande utbyte på 99,87%.
Efter kundmontering och formtestning ökade formsprutningsutbytet från 72 % till 98,6 %, och formunderhållscykeln förlängdes från 3 dagar till 15 dagar, vilket minskade stilleståndsförlusten med 80 %. Denna stabila bearbetningsförmåga har erhållit långsiktiga månatliga återkommande beställningar från kunden.
Detta fodral är ett miniatyrformskaft anpassat för medicinska förbrukningsbara injektionsformar, med en enda sats på 800 stycken, som används för att forma inre hålrum i mikrorör. Arbetsstycket har sammansatta strukturer med flera steg, avsmalnande ytor och avfasningar inom en total längd på endast 26 mm, tillhörande mikrosmala skaftdelar. Det kräver 0,01 mm exakt gapkoordination med mittformen och strikt 0,005 mm koaxialitet, vilket är svårt för vanlig bearbetningsutrustning att stabilisera.
Kundens tidigare partier led av 0,01–0,02 mm koaxialitetsfluktuationer och storleksnötning efter spegelpolering, vilket resulterade i 15 % defekt. Baserat på de högfrekventa öppnings- och stängningsförhållandena för medicinska formar, kompletterade vi standarder för dolda toleranser som inte är markerade på ritningarna: planhet på stegänden ≤0,004 mm, axelcylindricitet ≤0,003 mm och tolerans för konisk ytprofil ≤0,004 mm, vilket bekräftades av kunden och antogs av kunden.
Vi antog Citizen L12 schweizisk svarv + Mazak svarvkvarn kompositcenter för komplett produktion. Processen omfattar grov formning av yttre cirkel och avsmalnande yta, PCBN-verktygshalvbearbetningsmarginalkontroll, fyraxlig CNC-vinkelrengöring och anpassad våtspegelslipning. Kärnfördelen är engångsspännformning för att eliminera kumulativa fastspänningsfel, och mikroslipning med enkel borttagningsvolym mindre än 0,001 mm för att säkerställa spegelytans kvalitet utan dimensionell övertolerans.
Efter avslutad sats valdes 30 stycken slumpmässigt ut för fullständig CMM-inspektion. Det uppmätta värdet för den stora ytterdiametern hålls stabilt i det mellersta toleransområdet, den matchande axeldiametern ligger inom det optimala monteringsintervallet och koaxialiteten styrs mellan 0,002-0,004 mm. Spegelytans grovhet når Ra0,018-0,022μm. Det totala utbytet på 800 delar är 100 % utan behov av omarbetning.
I den faktiska kundproduktionen reducerades öppnings- och stängningshastigheten för formstopp till noll, och andelen flashdefekter för formsprutade medicinska rör sjönk från 14,8 % till 0 %. Efter 200 000 formningscykler bibehåller kärnaxeln fortfarande originalprecision utan dämpning. Kunden har bekräftat tre fasta batchordrar varje månad för ett långsiktigt samarbete.
F1: Vilka materialalternativ finns tillgängliga för specialbearbetade delar?
S: Vi stöder mässing, rostfritt stål, aluminiumlegering, titanlegering och teknisk plast inklusive PEEK. Materialcertifikat och rapporter om kemisk sammansättning kan tillhandahållas på begäran för precisionsbeställningar av CNC-tillverkning.
F2: Finns det något minimiorderkrav för anpassade ultraprecisionskomponenter?
S: Vi accepterar prototypbeställningar i ett stycke såväl som masskörningar upp till hundratusentals enheter. Ingen strikt MOQ tillämpas för precisions CNC-tillverkning anpassade projekt.
F3: Hur kontrollerar du deformation för tunnväggiga delar och komponenter med mikrofunktioner?
S: Optimerade spännfixturer, skiktade skärparametrar och verkstadsmiljö med konstant temperatur hjälper till att kontrollera bearbetningsdeformationen. Vi utför validering av den första artikeln före formell produktion för precisions-CNC-tillverkning.
F4: Vilka mätinstrument använder du för validering av tolerans på mikronnivå?
S: Zeiss CMM, rundhetstestare, ytjämnhetsmätare och instrument för optisk bildmätning används. Fulldimensionella inspektionsdokument kommer att levereras tillsammans med färdiga CNC-tillverkningsdetaljer.
F5: Kan du leverera delar med högpresterande tätningsytor på spegelytan?
A: Ja. Diamantsvarvnings- och mikroslipningsprocesser levererar spegelklassad Ra ned till Ra0,02μm, lämplig för formtätningsytor som hör till CNC-tillverkning med precision och mycket svåra applikationer.
F6: Kommer ditt ingenjörsteam att granska ritningar och erbjuda tillverkningsförslag?
S: Vårt ingenjörsteam granskar kundritningar för potentiella tillverkningsrisker och erbjuder kostnadsfria processförslag. Vi anpassar CNC-program i enlighet med detta för uppföljande precisions CNC-tillverkningssatser.
Adress
Byggnad A1, Yufeng Industrial Park, Guangming District, Shenzhen, Kina
Tel
E-post
Byggnad A1, Yufeng Industrial Park, Guangming District, Shenzhen, Kina
Copyright © 2026 Shenzhen Sanluo Precision Technology Co., Ltd. Med ensamrätt.