Batchtillverkningskvalitet avgör direkt monteringsutbytet, produktens hållbarhet och varumärkesrykte för hårdvaruföretag som skalar från prototyp till marknad. Inkonsekventa dimensioner, fluktuerande defektfrekvens och opålitliga leveransscheman kan öka omarbetningskostnaderna och försena produktlanseringar. Sanluo Precision tillhandahåller storskaliga CNC-produktionstjänster byggda på en 8000㎡ verkstad, 130+ CNC-maskiner, tre automatiserade linjer och ett moget försörjningskedjesystem. Vi betjänar halvledar-, hushållsapparater, hårdvaruverktyg och mekanisk utrustningsindustri med skräddarsydd batchtillverkning för komplexa delar, och levererar över en miljon stycken per månad med standardiserad processkontroll och full inspektionstäckning.
| dimensionell noggrannhet | L (X) | W(Y) | H(Z) | SH | R |
| enhet:±/mm | 0.005 | 0.003 | 0.001 | 0.002 | 0.008 |
| Geometrisk noggrannhet | flathet | parallellitet | vinkelräthet | grovhet | profiltolerans |
| enhet:±/mm | 0.001 | 0.002 | 0.002 | Ra0,6 | 0.003 |
| produktionskapacitet | 1~999999 st | 1~999999 st | 1~999999 st | 1~999999 st | 1~999999 st |
| produktionscykel | 3-20 dagar | 3-20 dagar | 3-20 dagar | 3-20 dagar | 3-20 dagar |
Inspektionsinstrument och mätverktyg: CMM-koordinatmätmaskin, optisk bildmätningsinstrument, profilprojektor, laserdiametermätare, laserinterferometer, råhetstestare, rundhetstestare, verktygsmikroskop, stereomikroskop, mikrometer, stiftmätare, mätklocka, mikrometermätare, elektronisk höjdmätare, bromsok, mätblock, hårdhetstestare, gängmätare
Vår verkstad demonstrerar stark skalad tillverkningskapacitet för CNC-produktion i stora volymer, med cellulär layout och automatiserad utrustningskonfiguration utformad för stabil produktion.
● Verkstadsskala: Total yta 8000 kvadratmeter, 130 uppsättningar CNC-utrustning inklusive 80 CNC-svarvar, 50 bearbetningscentra och 3 automatiserade produktionslinjer
● Mobillayout: Bearbetningsenheter organiserade efter produkttyp, var och en utrustad med svarvning, fräsning, borrning och gängning för löpande drift
● Automationsnivå: Robotlastning och lossning ökar effektiviteten med 40 % och minskar arbetskostnaden med 30 %
● Automatiserad efterbearbetning: Automatiska gradnings-, rengörings- och inspektionsanordningar för helautomatiskt produktionsflöde
● Månatlig produktion: Över 1 000 000 stycken, stödjer varaktig leverans av stora volymer
| Parameterkategori | Parameterdetaljer |
| Utrustningsmodell | INDEX MS16-6 Plus |
| Kärnpositionering | Högeffektiv massproduktion av komplexa smådelar |
| Spindelkonfiguration | 6 arbetsspindlar, 2 synkrona spindlar |
| Bearbetningskapacitet | Stångdiameter 16mm (Plusmodell 22mm), max effekt 15kW |
| Rörelseprestanda | Max spindelhastighet 10 000 rpm, max vridmoment 18 Nm |
| Verktygshållarsystem | Upp till 12 verktygshållare, inklusive kors-, spår-, borr- och andra slider |
| CNC-system | Siemens S840D sl-system med 18,5-tums pekskärm |
| Kärnfördelar | Dubbel-trippelaxlig bearbetning, kort omställningstid, kort hjälptid, avsevärt reducerad enhetskostnad |
| Typisk tillämpning | Massproduktion av precisionskomponenter |
Som en globalt bästsäljande klassisk serie är DNM-serien känd för sin enastående tillförlitlighet och produktionseffektivitet, vilket gör den till det idealiska valet för stabil batchtillverkning.
| Parameterkategori | Parameterdetaljer |
| Utrustningsmodell | DNM-serien |
| Kärnpositionering | Vertikal, högeffektiv bearbetning med hög precision |
| Resor (X/Y/Z) | Flera resekonfigurationer tillgängliga, t.ex. X-axel: 1 050 mm, Y-axel: 570 mm, Z-axel: 625 mm |
| Spindelsystem | Direktkopplad spindel som standard, höghastighetsspindel med högt vridmoment som tillval |
| Kärnfördelar | En av världens mest sålda produkter, med högsta produktivitet och hållbarhet, utmärkt tillförlitlighet |
| Miljövänlig och bekvämlighet | Inbyggd strömförbrukningsövervakning, programmerbar nedsänkt kylvätska som tillval |
| Typisk tillämpning | Precisionskomponenttillverkning |
Vi implementerar lean produktionsstyrning och samarbete i försörjningskedjan för att säkerställa stabil, i tid och kostnadsoptimerad leverans för varje CNC-produktionsorder.
● SMED snabbväxling: Bytestid reducerad från 2 timmar till 30 minuter, vilket avsevärt förbättrar utrustningens utnyttjande
● Kaizen ständiga förbättringar: Över 100 förbättringsprojekt genomförs varje år, drivna av förslag från frontlinjeoperatörer
● VMI lagerhantering: Proaktiv lagerförberedelse baserat på kundvolymprognos för att garantera snabb leverans
● JIT produktionsläge: Produktion schemalagd enligt kundens leveransplan, leverans i tid och minskat kundlagertryck
● EDI-datautbyte: Integration av order, följesedel och deklarationssystem för effektivare samarbete
● Periodiska rapporter: Månatlig och kvartalsvis leveransstatistik tillhandahålls för kundkostnadsanalys och lageroptimering
Författare: Senior Technical Manager, Sanluo Precision (Shenzhen)
Nio års erfarenhet av CNC-tillverkning av precisionsaxlar och formkärnor. Varje dag får jag ritfiler från inhemska och utländska formtillverkare. I den faktiska produktionen dyker många problem inte upp på ritningarna, såsom kumulativt klämfel och verktygsslitage. Jag fokuserar på att identifiera dessa dolda risker under ritningsgranskning, optimera processvägar för prototyp- och batchorder, för att säkerställa stabil noggrannhet och rimlig ledtid för kunderna.
| Punkt | Detaljer |
| Industri & Applikation | Automatisk precisionsöverföringsutrustning, servomotorkraftöverföring och precisionsvridmomentomvändningsstruktur |
| Material | 40Cr kylt och härdat legerat stål, hårdhet HRC28-32 |
| Nyckelmått | Total längd 118 mm, kugghjulsdelningsdiameter Φ48 mm, modul 1,25, 42 tänder, ytterdiameter i flera steg, positioneringsfläns, tätningsgränsspår, evolvent precisionskuggprofil |
| Kärntoleranser | Skaftdiameter ±0,005 mm; flänsvinkelrätt ≤0,006 mm; radiell utlopp i full längd ≤0,004 mm; växelstigning kumulativ ≤0,008 mm; tandinriktning ≤0,005 mm; koaxialitet ≤0,003 mm; växelyta Ra0,4μm |
| Bearbetningssvårigheter | Smal axeldeformation under höghastighetsrotation; evolvent växelprofils precision påverkar direkt transmissionsljud och vridmomentstabilitet; flerstegs koaxial struktur kumulativt fel från upprepad fastspänning; återstående spänningsrebound efter bearbetning |
| Processlösning | Svarvfräskomposit 5-axligt länkage, komplettering av svarvning, fräsning, spårning, borrning och flänsformning med en klämma. Elastisk spännhylsa med hög precision med självkoncentration ≤0,002 mm. 4 timmars konstant temperaturavlastning efter grovbearbetning. Ultrafinkornig diamantbelagd formskärare för efterbehandling. |
| Skärningsparametrar | Grovbearbetning: 4200r/min spindel, 0,12mm/r matning, 0,3mm djup. Finishing: 6800r/min spindel, 0,06mm/r matning, 0,05mm djup. Växelprofil: högprecisionsinterpolationsfräsning, når nationell standardgrad 5 precision utan sekundär hobbing. |
| Inspektionsmetod | CMM + dedikerad växelingreppstestare dubbel utrustning full inspektion, 22±0,5℃ konstant temperaturmiljö |
| Produktionsresultat | Första satsen 100 stycken ger 99,8%; 72-timmars kontinuerliga höghastighetstest framåt och bakåt genomgått, inget onormalt ljud, inget glapp; noll fel och noll precisionsförsämring efter 6 månaders fältdrift; ihållande upprepade beställningar bekräftade |
| Punkt | Detaljer |
| Industri & Applikation | Drivlinssystem för fordon, positionering av glidkomponent under långvarig fram- och återgående rörelse och växlande belastning |
| Material | VICTREX WG101 kolfiberfylld PEEK (kolfiberförstärkt PAEK) |
| Nyckelmått | Längd 25,4±0,1 mm, bredd 17,88±0,06 mm, höjd 9,85 mm, sidobusstjocklek 8,5±0,05 mm, spårdjup 5,4+0,1/0 mm, tunnväggig nav 3,6±0,05 mm, multipla R1,6 filéer |
| Kärntoleranser | Små funktioner ±0,007 mm; glidytans planhet ≤0,005 mm; navkoaxialitet ≤0,006 mm; styrspårssymmetri ≤0,008 mm; övergångsyta Ra1,6μm; beläggningsskikt 600μm ±0,02mm |
| Bearbetningssvårigheter | Kolfiber mycket nötande, vanliga hårdmetallverktyg slits ut efter 30 stycken; T-formad tunnväggig struktur deformeras lätt under skärkraft; styrspårets innervägg måste vara fri från verktygsmärken för att undvika glidljud; PEEK absorberar fukt från kylvätska och deformeras |
| Processlösning | Grovbearbetning på VMC850 med diamantbelagda fräsar (6x slitstyrka av volframstål). Efterbehandling på FD-650 höghastighetsgravyr med 24 000 rpm lågvibrationsspindel. Heltäckande vakuumadsorptionsfixtur med mjuka gummikuddar. Lågtemperatur luftkyld torrkapning, ingen kylvätska, för att förhindra termisk deformation. |
| Skärningsparametrar | Grovbearbetning: 0,12 mm jämn finbearbetning. Ytbehandling: skiktad mikroskärning, enkeldjup som inte överstiger 0,06 mm. Verktygsbyte var 400:e stycke för att förhindra slitagerelaterade batchdefekter. |
| Uppmätta data | Total längd: 25,34 ~ 25,46 mm, fluktuation endast 0,012 mm. Boss tjocklek: 8,47~8,53 mm. Styrspårets djup: 5,402~5,486 mm. Tjocklek för tunn vägg: 3,57~3,64 mm. Parallellism: 0,004 mm genomsnitt. Symmetri: ≤0,007 mm. |
| Produktionsresultat | Första satsen 500 stycken defektfrekvens 0,4 %, andra satsen 1 000 stycken noll defekter. 72-timmars uthållighetstest för fordons glidning godkänts. Glidljud minskade med 42 %, livslängden ökade med 60 %, andelen defekter sjönk från tidigare leverantör med 32 % till 0,4 %. Stabil 2000 stycken månatlig upprepad beställning. |
Sanluo Precision utmärker sig som en pålitlig tillverkare och leverantör för globala köpare som söker pålitligt stöd för batchtillverkning. Våra skalade CNC-produktionstjänster bygger på storskalig produktionskapacitet och ett moget, komplett hanteringssystem för försörjningskedjan, som levererar anpassade tillverkningslösningar för halvledarkomponenter, hushållsapparater, hårdvaruverktyg, mekanisk utrustning och många andra industrier. Vi kan hantera komplexa specialdetaljer med hög svårighetsgrad, med en månatlig produktion som överstiger en miljon stycken för att tillgodose stränga produktionskrav från olika industrisektorer.
● Möjlighet att tillverka stora volymer: 8000㎡ produktionsverkstad utrustad med över 130 CNC-enheter och tre automatiserade produktionslinjer, som stödjer stabil produktion av stora volymer för långvariga återkommande beställningar.
● Processkontroll med hög precision: Strikta standarder för dimensionella och geometriska toleranser, i kombination med inspektionsinstrument för hela intervallet, för att bibehålla enhetlighet även för stora serier.
● Kompetens för bearbetning av komplexa delar: Erfaren av utmanande specialarbete inklusive legerat stål, härdade metaller och högpresterande tekniska plaster som kolfylld PEEK.
● Moget samarbete mellan leveranskedjor: Lean produktionsarbetsflöden stöder snabb SMED-byte, VMI-lagerhantering och JIT-leverans för att stabilisera ledtiderna för globala kunder.
● Globalt orienterat servicetänk: Processdokumentation, inspektionsrapporter och projektuppföljning anpassade för utländska upphandlingscykler, vilket förenklar gränsöverskridande orderkoordinering.
F1: Vad är din månatliga kapacitet för batchorder?
S: Vår månatliga produktion överstiger en miljon stycken. Vi driver 130 CNC-maskiner och tre automatiserade produktionslinjer med cellulär layout, som stödjer ihållande högvolymtillverkning inom halvledar-, hushållsapparater, hårdvara och mekanisk utrustning.
F2: Hur garanterar du konsekvent kvalitet över stora partier?
S: Vi tillämpar SPC-statistisk processkontroll, standardiserade CNC-program, fasta verktygsbytescykler och ett tredelat inspektionssystem (första artikeln + pågående patrull + slutinspektion). Varje batch skickas med en fullständig CMM-inspektionsrapport, och vi arkiverar alla processparametrar så att upprepade beställningar bibehåller identisk precision.
F3: Kan du bearbeta speciella tekniska plaster som kolfiberfylld PEEK?
A: Ja. Vi använder diamantbelagda verktyg, lågtemperaturluftkyld torrkapning och specialanpassade vakuumfixturer för slipande och värmekänsliga plaster. Vår PEEK batch-defektfrekvens ligger under 0,5 %, mycket bättre än branschgenomsnittet.
F4: Erbjuder ni leveranskedjetjänster som VMI eller JIT-leverans?
A: Ja. Vi tillhandahåller VMI-leverantörsstyrd inventering, JIT-produktionsschemaläggning, EDI-systemintegration och månatliga/kvartalsvisa leveransstatistikrapporter för att hjälpa kunder att optimera lager och minska hanteringskostnaderna.
F5: Vad är den typiska ledtiden för massproduktion?
S: Standard ledtid är 3 till 20 arbetsdagar beroende på detaljens komplexitet, batchvolym och ytbehandling. Vår SMED snabbväxling håller inställningstiden inom 30 minuter för snabb produktionsupptrappning.
Adress
Byggnad A1, Yufeng Industrial Park, Guangming District, Shenzhen, Kina
Tel
E-post
Byggnad A1, Yufeng Industrial Park, Guangming District, Shenzhen, Kina
Copyright © 2026 Shenzhen Sanluo Precision Technology Co., Ltd. Med ensamrätt.