Sanluo Precision är en professionell tillverkare och leverantör av högprecisionsbearbetning för form- och maskindelar i Kina, med fokus på bearbetning av delar med strikta toleranser och ger kunderna tjänster av hög kvalitet. Vi tillhandahåller professionella kundanpassade högprecisionsbearbetningstjänster för precisionsmaskiner, halvledartillverkning, formtillverkning och andra industrier, och stödjer anpassning av komplexa och svåra delar. Vi kan möta de höga toleransnoggrannhetskraven för IT0-IT8-klass, och helt överensstämma med de strikta standarderna för avancerad tillverkningsindustri för högtoleransbearbetning.
Den här tjänsten är speciellt utformad för sprutformskärnor, stanskomponenter, styrpelare, bussningar, kuggaxlar och delar av hydraulsystemet. Typiska delar inkluderar planetväxlar (stigningstolerans ±0,01 mm), kulskruvar (ledningsnoggrannhet IT5) och formkärnor (tolerans ±0,01 mm). Dessa komponenter kräver både geometrisk stabilitet och slitstyrka – precis vad vår process levererar.
1. Injektionsformskärnor:Toleranser hålls till ±0,01 mm, vilket säkerställer korrekt hålighetsförslutning och delkonsistens.
2. Stämplingar styrpelare och bussningar:H7/h6 frigångspassform för smidig glidning och lång livslängd.
3. Planetväxlar för reducerar:Stigningstolerans ±0,01 mm för att säkerställa tyst drift och lastfördelning.
4. Hydraulpumpskolvar:IT6-kvalitet (±0,004 mm) för läckagefri prestanda under högt tryck.
Genom att fokusera på dessa kritiska delar hjälper vi kunderna att minska monteringsproblemen och förlänga underhållsintervallet för deras maskineri. Detta är grunden för högprecisionsbearbetning för form- och maskindelar.
Sanluo Precisions bearbetning med hög tolerans har exakt kontroll av högtoleransgrader: IT2-gradstolerans ±0,001-0,004 mm (lämplig för högprecisionspassning), IT3-gradstolerans ±0,001-0,006 mm (lämplig för precisionspassning ±0 mm), IT4-grad tolerans.0 mm. (lämplig för allmänna precisionsdelar), IT5-gradstolerans ±0,003-0,015 mm (lämplig för vanliga precisionsdelar). Passformstyper inkluderar: frigångspassning H7/h6 med frigång 0,002–0,015 mm, övergångspassning H7/k6 med exakt positionering, interferenspassning H7/p6 med interferens 0,005–0,025 mm. Storleksområde: diameter φ0,03-800 mm, längd ≤2 000 mm, bländare φ0,02-500 mm. Tillåten bearbetning är progressiv i lager: grovbearbetning 0,02–0,05 mm, halvfinbearbetning 0,05–0,1 mm, finbearbetning 0,001–0,003 mm, slipning 0,001–0,005 mm.
1. För formkärnor:Vi använder vanligtvis IT4–IT5-kvaliteter för att balansera precision och kostnad.
2. För styrpelare:Interferenspassning H7/p6 är vald för att säkerställa permanent inriktning.
3. För hydrauliska kolvar:Spelrum passar H7/h6 med 0,02–0,05 mm spelrum för smidig aktivering.
4. För kugghjulsaxlar:Övergångspassning H7/k6 för exakt positionering under dynamiska belastningar.
Detta systematiska tillvägagångssätt gör att vi kan möta olika applikationskrav samtidigt som vi bibehåller en defektfrekvens under 0,5 %.
| dimensionell noggrannhet | L (X) | W(Y) | H(Z) | SW | GD |
| enhet:±/mm | 0.001 | 0.0005 | 0.0001 | 0.002 | 0.001 |
| Geometrisk noggrannhet | flathet | parallellitet | vinkelräthet | symmetri | Positionstolerans |
| enhet:±/mm | 0.0003 | 0.001 | 0.001 | 0.002 | 0.002 |
| produktionskapacitet | 1~999999 st | 1~999999 st | 1~999999 st | 1~999999 st | 1~999999 st |
| produktionscykel | 3-20 dagar | 3-20 dagar | 3-20 dagar | 3-20 dagar | 3-20 dagar |
Vi hanterar ett brett utbud av tekniska material inklusive verktygsstål (P20, H13, S7), rostfria stål, legerade stål och gjutjärn. Vår utrustning – iQ500 fräsning och Hardinge T‑Series SP®-svarvning – täcker både fräsning och hårdsvarvning, vilket gör att vi kan bearbeta härdade material upp till HRC62 utan sekundärslipning.
1. Verktygsstål (P20, H13):Idealisk för formsprutning och pressgjutning, bearbetade med hårdmetallverktyg för att uppnå Ra≤0,4µm.
2. Rostfria stål (304, 316):Används för korrosionsbeständiga maskindelar, hålls till IT6-toleranser.
3. Legerade stål (4140, 4340):För höghållfasta växlar och axlar, hård vridning på Hardinge SP®.
4. Gjutjärn (GGG40, GGG50):Bearbetad med högmatningsfräsning för att minska cykeltiden med bibehållen planhet.
Med över 3 miljoner högtoleransdelar som produceras årligen, stöder vår processflexibilitet batchstorlekar från 1 till 999 999 stycken, med typiska ledtider på 3-20 dagar. Dessa funktioner är ryggraden i högprecisionsbearbetning för form- och maskindelar.
Som en professionell bearbetningsanläggning för bearbetning med hög tolerans är Sanluo Precision utrustad med utrustning för precisionstestning: allmänna mätverktyg som laserinstrument/ultraprecisionsmikrometer/mikrometer/intern mikrometer/vernmätare, speciella mätverktyg såsom slät gränspluggmätare/ringmätare, CMM med noggrannhet 0,000 mm noggrannhet 0,000 mm. Använd SPC-processkontroll, X‑R-kontrolldiagram, CPK≥1,33 för kvalificering, 100 % inspektion av nyckeldimensioner.
1. Verifiering av inkommande material:Kemisk sammansättning och hårdhet testade enligt ASTM/ISO-standarder.
2. Pågående kontroller:SPC-övervakning på kritiska dimensioner; X‑R-diagram spårar processstabilitet.
3. Slutbesiktning:CMM och rundhetsmätare för alla geometriska toleranser; 100 % kolla på kundspecificerade nyckelfunktioner.
4. Dokumentation:Fulldimensionella rapporter, materialcertifikat och CPK-data levereras med varje försändelse.
Vårt kvalitetssystem är certifierat enligt IATF 16949 och ISO 9001, vilket säkerställer spårbarhet och överensstämmelse med fordons- och industristandarder.
Vi använder två kärnmaskiner för att täcka både fräs- och svarvningsoperationer. Den stora precisionsmikrofräsmaskinen iQ500 ger en noggrannhet på undermikronnivå, medan Hardinge® T Series SP® utmärker sig i ultraprecision hårdsvarvning.
1. iQ500:3-axlig, X/Y/Z slaglängd 600/500/300 mm, 45 000 rpm höghastighets elektrisk spindel, HSK-E32-gränssnitt, 20-verktygsmagasin, linjärmotordesign för termisk stabilitet.
2. Hardinge® T Series SP®:12-verktygsrevolver, 4 000-6 000 rpm spindel, 11-26 kW effekt, stångkapacitet upp till 65 mm, idealisk för hård svarvning (HRC60+).
3. Stödutrustning:CMM (0,002 mm), rundhetstestare (0,0005 mm), laserinterferometer, ytråhetstestare.
4. Ytterligare:Tråd EDM och ytslipning tillgängliga för speciella efterbehandlingskrav.
Denna kombination gör det möjligt för oss att producera komplexa geometrier med hög precision, vilket minskar behovet av flera inställningar och extern slipning. Sådan mångsidighet är ett kännetecken för högprecisionsbearbetning för form- och maskindelar.
| Parameterkategori | Parameterdetaljer |
| Utrustningsmodell | iQ500 |
| Kärnpositionering | Stor precisionsmikrofräs, lämplig för bearbetning med hög tolerans |
| Axelnummer | 3-axel |
| Slag (X/Y/Z) | 600 mm / 500 mm / 300 mm |
| Spindelsystem | 45 000 rpm höghastighets elektrisk spindel, HSK-E32-gränssnitt |
| Nyckelnoggrannhet | Bearbetningsnoggrannhet och repeterbarhet på undermikronnivå |
| Rörelseprestanda | Snabbförflyttningshastighet för varje axel 16 000 mm/min |
| Verktygsmagasinssystem | 20 verktygspositioner verktygsmagasin |
| Core Advantage | Antar linjär motordesign och avancerad temperaturkontroll för att ge exakta och förutsägbara bearbetningsresultat |
| Typisk tillämpning | högtoleransbearbetning av precisionskomponenter |
|
Parameterkategori |
Parameterdetaljer |
| Utrustningsmodell | Hardinge® T-serien SP® |
| Kärnpositionering | Ultraprecisionsbearbetning och hårdsvarvning |
| Verktygsmängd | 12 verktyg |
| Diameter | 226,3 mm, 313,7 mm |
| Rotationshastighet | 4 000 rpm, 5 000 rpm, 6 000 rpm |
| Servokanal | 42 mm, 51 mm, 65 mm |
| Standardeffekt | 11 kW, 15 kW, 26 kW |
| Övergripande mått | Längd: 2 489 mm, 3 257 mm; Bredd: 2 121 mm, 2 312 mm; Höjd: 2 089 mm, 2 123 mm |
| Vikt | 5 940 kg, 7 800 kg |
| Typisk tillämpning | högtoleransbearbetning av precisionskomponenter |
Vi erbjuder full anpassning från materialval till slutlig beläggning. Vårt ingenjörsteam samarbetar med kunder för att optimera design för tillverkningsbarhet, vilket säkerställer den bästa balansen mellan kostnad och prestanda.
1. Design recension:DFM-analys, toleransuppbyggnad och materialrekommendationer.
2. Verktyg och programmering:CAM-programmering och fixturdesign för komplexa geometrier.
3. Prototyping:Första artikelinspektion (FAI) med fulldimensionell rapport före massproduktion.
4. Produktion & inspektion:SPC-kontrollerad process, 100% inspektion av kritiska dimensioner.
Detta strukturerade arbetsflöde minskar ledtiden och säkerställer att varje del uppfyller dina exakta specifikationer. Vi har framgångsrikt levererat skräddarsydda lösningar till FAW, Dongfeng, Weichai, Fast, XCMG och Zoomlion.
S: För högprecisionsbearbetning för form- och maskindelar håller vi rutinmässigt ytråheten Ra≤0,4 μm, med vissa applikationer som når Ra0,2 μm med hårdsvarvning och finfräsning.
S: Ja, vårt arbetshölje stöder diameter φ0,03-800 mm och längd upp till 2000 mm, lämpligt för stora formbaser, kuggaxlar och hydraulcylindrar.
A: Absolut. Vårt ingenjörsteam rekommenderar optimala material (t.ex. P20, H13, S7) och värmebehandling för att maximera formens livslängd och dimensionsstabilitet.
S: Produktionscykeln sträcker sig från 3 till 20 dagar beroende på komplexitet och kvantitet. För brådskande beställningar kan vi påskynda med vår flexibla verkstadsschemaläggning.
A: Ja. Varje försändelse inkluderar en dimensionsrapport, materialcertifikat och SPC-diagram. Nyckeldimensioner mäts till 100 % med CMM (noggrannhet 0,002 mm) och rundhetstestare (0,0005 mm).
Sanluo Precision — där form- och maskinprecision möter tillförlitlighet.
Adress
Byggnad A1, Yufeng Industrial Park, Guangming District, Shenzhen, Kina
Tel
E-post
Byggnad A1, Yufeng Industrial Park, Guangming District, Shenzhen, Kina
Copyright © 2026 Shenzhen Sanluo Precision Technology Co., Ltd. Med ensamrätt.